a

Facebook

Twitter

Copyright 2024 Zigana Köyü.
Tüm Hakları Saklıdır. by ZiganaWEB

8:00 - 19:00

Our Opening Hours Mon. - Fri.

975.789.098

Call Us For Free Consultation

Facebook

Twitter

Search
Menu
 

Zigana ve Turizm

Zigana Köyü Derneği > Zigana ve Turizm

Köyümüz turizm açısından Gümüşhane ilinin önemli turizm merkezlerinden birisidir. Doğal güzellikleri bakımından Zigana Dağlarının güney yamaçlarının alçak bölümleri kızılağaç ve diğer yapraklı ağaçlar, yükseldikçe çam, ladin, 1800-2000 m ler arası ise köknar ağaçları ile kaplıdır. Köylülerimizce çok iyi korunan bu alanlar, rutubetsiz ve temiz bir hava yanında geniş bir görüş alanına sahip manzara yaratır. Çok geniş düzlükler, bolca kaynak suları, çok değişik yabani hayvan ve bitki türlerinin bir arada bulunabileceği, el değmemiş doğal güzelliklere sahiptir.

Doğu Karadeniz’in en önemli dağ ve yayla turizm merkezleri olan Sümela Manastırı, Kadırga, Zigana, Cami Boğazı ve Ayeser Yaylaları ile Karaca Mağarası Köyümüzün etrafında adeta bir çember oluşturmaktadır.

Limni gölü de Saranoy yaylasında yer almaktadır.Göl ve çevresi sahip olduğu doğal güzellikleri, zengin flora ve faunası ile insanı adeta büyülerken klima özelliği havası ile insanlara sağlıklı bir ortam sunar. Göl çevresinde öncül tesisler mevcuttur.      Zigana Dağındaki aktif kayak pisti ve kayak alanları ile yeni ilave edilecek tesislerle kış turizmi içinde uygun potansiyele sahiptir. Ayrıca yamaç paraşütü , safari turları, heliski sporları, doğa yürüyüşleri, av turizmi için ideal alanlar mevcuttur.Zigana dağı yaz aylarında çim kayağı, kış aylarında kayak turizmine elverişli ender turizm yerlerimizden birisidir. Nemli deniz iklimi ile kara iklimi arasında çok ilginç bir bölgemizdir. Zigana dağında ki herhangi bir kır kahvesinin bahçesinde veya göz alabildiğince serili olan çimler üzerinde otururken kuzeyde sis ve bulutu, güneyde ise pırıl pırıl yakıcı güneşi görebilirsiniz.

Zigana dağı Turizm merkezi elektrik, içme suyu,kayak eğitim tesisleri, telsiz, telefon, internet haberleşme sistemleri mevcut olup, otel, lokanta, kır kahvesi, et lokantaları, bakkal, kasap, manav işletmecileri bulunmaktadır.

Köyümüzde tarihi eser olarak; hicri 865 yılında Selçuklu mimarisine uygun inşa edilmiş halen kullanılan tarihi bir cami (Maruflu Mahallesi’nde), İpek Yolu üzerinde yer alan Kemer Köprü ( Horece Civarı-Lazutluk mevkii ), Kemer Köprü devamında Eski Hanlar mevkiinde kervansaray eserleri bulunmaktadır. Bunlara ilaveten eski devlet yolu üzerinde (tarihi ipek yolu) CRAMER adlı İsveçli mühendis tarafından yapımı gerçekleştirilen tarihi kemer köprüler, kar tüneli, cankurtaran binası ve bir çok sanat yapısı halen ayaktadır. Köyümüz merkezindeki tarihi kemer köprü 2000 li yıllarda onarılarak hizmete sunulmuştur.       Köyümüzde bir de sanat merkezi mevcuttur. Yerli yabancı bir çok turistin ziyaret ettiği GÜNEŞ SANAT MERKEZİ’ni Azmi AYTEKİN faaliyete geçirmiştir. Çeşitli figürlere benzeyen doğal kökler ve Azmi AYTEKİN’in resimleri sanat merkezinde sergilenmektedir.Sanat Merkezi’nin ayrıca bir web sitesi de mevcuttur. (http://www.aytekin.net)

El işçiliğinin halen devam ettirildiği ve geçmişini aynen koruyan orijinal yapısıyla faaliyetini sürdüren demirci atölyesi, görmeye değer yapılardır.

Köyümüzün girişinde bulunan (Eskihanlar mevkii) kükürtlü suyun özellikle cilt hastalıklarına iyi geldiği, Saranoy Yaylasında ve köy içerisinde yer alan Gonazi doğal maden sularının sağlıklı ve içilmeye değer olduğu bilinmektedir.

Zigana Kış Sporları Turizm Merkezi: Zigana Kış Sporları Turizm Merkezi, Karadeniz Bölgesi’ni, Doğu Anadolu Bölgesi’ne bağlayan karayolu yakınında Gümüşhane ili, Torul ilçesi, Zigana Köyü sınırları içerisindedir ve Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerindeki Zigana Tüneli’ne 3 km. uzaklıktadır. Gümüşhane il merkezine 40 km. Trabzon Havalimanı’na 55 km. mesafededir. Çevresi ormanlarla kaplı olan kayak merkezinde kayak alanları 1900-2500 m. Yüksekliklerinde ve alpın çayırlarla kaplıdır.

Kayak sezonu aralık ayında başlar nisan ayına kadar devam eder. Kar kalınlığı 100-150 cm. dir. Kayak merkezinde bir adet teleski, bir adet baby-lift tesisi bulunmaktadır. Tesisin uzunluğu 661 metre, kapasite ise 843 kişi/saattir.

Yaz mevsiminde kar kayağı yapılan alanlarda çim kayağı da yapılabilmektedir.

Pistler: Kayak alanları 1900-2500 metre arasındadır. Pist genişliği 100-200 metre, ortalama meyil yüzde 20′dir. 660 metre uzunluğunda ve saatte 840 kişi kapasiteli bir adet teleski, bir adet baby-lift bulunmaktadır. Pistlerin sürekli hizmet verebilmesi için gerekli araç ve donanım mevcuttur.120 m.dir.

Konaklama: Bir kayak oteli ve yaz-kış hizmet veren lokantalar bulunmaktadır. Sınırsız bir doğa manzarasına sahip olan Zigana Dağlarını, Doyumsuz çam ormanlarını otel odalarından seyredebilirsiniz.